A tizennegyedik hónap című versemet olvasom fel a sárvári írótábor díjkiosztó ünnepségén.
2018. április 14., szombat
2018. április 9., hétfő
Irodalmi tábor Sárváron
Kicsit megkésve
adok hírt arról, hogy még februárban (egy-két nappal a leadási határidő előtt)
jelentkeztem az Írók Alapítványa által szervezett 41.
Kárpát-medencei Középiskolás Irodalmi Pályázatra, próza és vers kategóriában.
Bevallom, nem bíztam túlzottan a sikerben - elvégre először próbálkoztam ilyen nagyszabású pályázattal, ezért is ért nagy meglepetésként,
hogy március közepén meghívóm érkezett a pályázat irodalmi táborába, amelyen az
idén beérkezett 240 pályaműből kiválogatott legjobb 56 írás szerzője vehetett részt
– én vers kategóriában kaptam meghívást.
Hamarosan megküldték a programot és Sárvár térképét, hiszen már csak egy
hét választott el az indulástól – április harmadikától. Azt, hogy a
versenyre tényleg egész Kárpát-medencéből pályáztak, rögtön bizonyította,
hogy csak a szobánkba, a tizenkettesbe három országból érkeztünk: Dóri Szentendréről,
Eszti Párciumból és én Felvidékről.
![]() |
| Én és a Nádasdy-vár, aminek a termeiben majd a műhelymunkák folynak. Itt még nem is sejtettem, mi vár rám. :D |
![]() |
| A hotel, ahol laktunk - a kék felirat alatti, balkonos szoba volt a miénk. |
Az első napon egyetlen programpontunk volt: egy bemutatkozóest, ahol
megtudhattuk, ki honnan érkezett, mi az, ami érdekli és milyen kategóriában kapott
meghívást, valamint megismerhettük a zsűritagokat és a másnap kezdődő
műhelymunkák lefolyását is. Kaptunk egy füzetet is, ami tulajdonképpen gyűjtés
a verssel pályázók műveiből (mindenkitől 2-3 verset válogattak bele, sajnos a
próza kategóriában nem volt lehetőség egy ilyen füzetre a novellák hossza
miatt).
![]() |
| Ilyen szép, igényes gyűjtést kaptunk - benne két versem, a Bűntudat és A tizennegyedik hónap. |
A java csak ezután következett -
a “nem hivatalos” ismerkedőest, ami annyit tesz, hogy szinte az egész
tábor egy sárvári bárban, a Pálmában tartott késő éjjelig tartó eszmecserét
irodalomról és mindenről, ami hozzá tartozik – vagy kevésbé. Nagyon
megkedveltem a társaságot, mindenki hihetetlenül kedves, segítőkész és őszinte
volt, annyira tetszett, hogy bárkivel pillanatok alatt megtalálhattam a közös
témát: egy verset, könyvet, zenét, borfajtát… :D Azt hiszem, nagyon sok új
barátra találtam már az első estén, kár, hogy nem maradhattam kint sokáig a
kiújult köhögésem miatt, na meg mert nem akartam holtfáradtan érkezni a másnap
kezdődő műhelymunkára.
A workshopok a Nádasdy-vár termeiben termeiben zajlottak a
következőképpen: mindegyikünknek fel kellett olvasnia pár versét (arról, hogy
milyen sorrendben következünk egymás után, magunk dönthettünk), amit ő
választott ki a pályaművei közül, vagy a zsűri indítványozta bizonyos verse
felolvasását. (A vers kategória zsűritagjai Kemény István, dr. Vörös István és
Papp Márió voltak, a zsűrielnök pedig nem más, mint Mezey Katalin költőnő.)
Miután
felolvastunk, a zsűri tagonként véleményt mondott, sőt, mi is hozzászólhattunk
egymás írásaihoz – így mindenkire jutott legalább 15-30 perc. Rettentően izgultam, mert most olvastam fel saját verset életemben
először, de megérte: kaptam dicséretet is, ami megerősített abban, hogy eddig
jó úton haladtam, és kaptam egy nagyon erős, építő kritikát, ami megmutatta,
merre induljak tovább ezen az úton. Olyan dolgokra világítottak rá a
verseimben, amiket eddig még én sem láttam, na. :D
![]() |
| Ebben a teremben zajlottak a vers kategória műhelymunkái |
Az előző este kapott füzet nagyon jól jött, mert bár nagyon jó hallgatni,
ahogy valaki felolvassa a saját versét, mégiscsak ad hozzá valamit, hogy közben
a kezemben tarthatom, és láthatom benne magam is a nyelv játékait, elrejtett
szépségeit. Igaz, a nap végére eléggé fárasztóvá vált a sok értékelést
végighallgatni (kétóránként tartottunk szünetet), pedig nagyon tanulságos volt.
Ebédszünetben Coldrexet hajkurásztam a városban, nem csoda hát, hogy este már
csak a folyosón ülve bírtunk beszélgetni – de azt hajnali egyig. :D
![]() |
| Kilátás a szobánkból naplementére, meg az étteremre, ahová ebédelni és vacsorázni jártunk. |
A hab a tortán azonban a csütörtök volt, a délelőtt műhelymunkával telt,
délután érdekes idegenvezetéssel jártuk körbe a Nádasdy vár termeit, öt órától pedig
kezdődött a díjkiosztó ünnepség és irodalmi gála a Tinódi Gimnázium
dísztermében, aminek keretén belül felolvastuk azt a versünket (próza esetén
egy részletet az adott műből), amit a zsűri a legérdemesebbnek talált arra,
hogy szerepeljen a műsorban – az én esetemben A tizennegyedik hónap című versemet.
![]() |
| Minimális ízelítő a vár termeiből. CSodaszépek, érdemes ellátogatni oda, ha arra jártok! |
![]() |
| A gimnázium díszterme - itt volt a gálaműsor és a díjkiosztó. |
![]() |
| Versem várja a felolvasását. :D |
Mondanom sem kell, mennyire
remegtek a kezeim, mikor szólítottak, de annyira jó érzés volt hallani a
közönség tapsát, miután felolvastam, hallani, hogy tetszett nekik! Díjazott
ugyan nem lettem, de ez nem vette el a kedvemet, hiszen annyi új barátom
sikerének örülhettem, például Dóri szobatársam közönségdíjas lett (a
műhelymunkák végén minden
kategória pályázói szavazhattak arra, melyikük írása tetszett nekik a legjobban),
sokan kaptak dicséretet vagy díjat, akikkel megismerkedtem a három nap során.
![]() |
| A névsor első fele. Mi lehettünk a szerencsések, akik először felolvastak. :D |
| Pár kép a felolvasásról |
Vacsora után már nem maradt más, mint ünnepelni, és kihasználni, hogy még
itt vagyunk – volt itt minden: slam poetry a Várkertben (bár erről csak
hallásból értesültem, mikor csütörtök este próbáltuk, csak zenehallgatás és
sztorizgatás lett belőle), bejártuk a várost, egymás szobáiban ücsörögtünk a
hotelben, persze a Pálma sem maradhatott ki, és a rengeteg új ötletünk megosztása,
megbeszélése sem hajnali kettő körül kivilágított tereken, vagy a bár ajtaja
előtt ülve a járdán.
![]() |
| A vár este, a Várkertből fotózva. |
Fekete vagy fehér véleményt mégsem tudnék mondani: jól is éreztem magam,
meg nem is. A rossz részéről a honvágy tehet (már hogyne hiányozna, akihez a
verseimet írom), az első nap végére összeszedett vagy kiújult betegség, meg a
rossz szokásom – az introvertált emberek állandó, és ez esetben teljesen
alaptalan odanemillőség-érzete. A jó részét pedig erősíti mindaz, amit már
feljebb leírtam – meg az a rengeteg ötlet, ami már sorakozik a feldolgozás
felé. J
Köszönöm ezt a csodás élményt és lehetőséget a szervezőknek, és persze a
társaságnak, aminek a tagja lehettem!
![]() |
| Zárásul a két Dóri, meg egy sárvári cica. |
http://sarvarikum.hu/diakirok-diakkoltok-a-41-irodalmi-alkototabor-galajarol/
Itt pedig két képgaléria:
https://www.facebook.com/pg/sarvarikum/photos/?tab=album&album_id=10155542947817634
https://photos.google.com/share/AF1QipPhrr-uj_HtjF07dtO4gyDrUyU6C3eBI1t1U9d0M9cJ41kY4n3ovwiK4Nz5nLqWWA?key=cExXdXc1WjA4SW9GSHZ3Vk5wVEJSQzhBRXc4NURn
A díjazottak listája és a Litera portál cikkje a táborról:
http://www.litera.hu/hirek/kiosztottak-a-2018-as-sarvari-irotabor-dijait
http://www.sarvaritinodi.hu/hu/gremiumok/diakirok.html?article_id=1615
2018. március 27., kedd
Nyugalom verse
Reggelente, ha
csak mellőled, az ágyból is,
vagy a
redőnyrések közt óvatosan
kikukucskáltam az
ablakon – nehogy
felébresszen
téged a besurranó fény –,
az első, amit
mindig megláttam,
az a nagy,
napraforgósárga pacni volt
a szomszéd nyaraló
telkén.
Később derült ki,
hogy egy régi
betonkeverőautó-féle.
De ilyenkor,
éppen csak mellőled fölkelve,
hajnaltól
homályos szemmel ránézve
mindig azt
hittem, hogy egy hatalmas,
tavaszi,
napsütötte folt.
(még a harmadik
reggelen is bedőltem neki,)
pedig ó, dehogy
az volt,
hiszen olyan
mélyen aludt még
a Nap is,
akárcsak te, derült ki,
mikor a
nappaliban felhúztam a redőnyt.
A kertünkben
három cica sétált, én meg
inkább
visszabújtam melléd.
Mert mindig
melegebb volt a te takaród alatt.
S ha egész mellkasomat
a hátadnak préseltem,
éreztem biztos,
szabályos légzésed, ahogy
kiszuszogod fiús,
álmos illatodat.
Talán még
álmodtál is valamit közben
- de mégsem,
hiszen
megsimítottad rád
fonódó karom,
és hidd el, sosem
voltam még olyan boldog.
Mintha végre megtaláltam
volna az otthont
és tudod, mit,
nem is baj, hogy
végig ágyban marad a Nap,
az sem, ha már
sosem látjuk sugarát.
Elég, ha a
vidám-sárga betonkeverő
süt ránk a kicsi,
szúnyoghálós ablakon át.
(A vers ötlete még abban a bellegszencsei /Podhájska/ nyaralóban született, ahonnan - napsütötte folt híján, hiába várva még március elején a tavaszt - a fentebb említett betonkeverőt néztem, nem csak reggelente. Ő vendégszerepel a képeken is. A megírására azonban csak március huszonhatodikán került sor - érdekesség, pont az ezredik napfordulónkon. ☺)
2018. március 26., hétfő
Egy újságíró halálára
Maradj veszteg. Az országnak az a jó,
melyen most ütöttetek rést)
milyen erkölcsi alvilág várja,
hogy belezuhanjon a nép)
(elhallgattatok egy tollat. Jól van, jön
helyette másik száz,
lengedezni fog a márciusi sz.élben
a múltatok s az igazság,
2018. márc. 14.
ha biztonságban él.
(eddig azt hittük, biztos talajon járunk,
pedigcsak vékony
padló van alattunk,melyen most ütöttetek rést)
Maradj veszteg. Az országnak az a jó,
ha nyugalomban él.
(s hogy a padló alatt
mily pokol parázslik, milyen erkölcsi alvilág várja,
hogy belezuhanjon a nép)
Maradj veszteg. Az országnak az a jó,
ha hazugságban él.
(azt mondtátok, szólásszabadság van,
de csak míg arról írunk, mi jó,
mi szerelem, mi szép)
mi majd kiteregetünk -
akár a száradó ruhák, lengedezni fog a márciusi sz.élben
a múltatok s az igazság,
ha felnéz végre a nép,meglássák:
rák van, rák van mindenütt.)2018. márc. 14.
2018. március 12., hétfő
Elmúlunk
Éjszakába nyúlón
kerestem a sorokat hozzád
s nem jutott
semmi eszembe.
(- de hiszen nem
ez minden versnek lényege,
sőt, az életé
is?) – ám mintha
minden szó
búcsúlevél lenne.
már megint arról
írjak, mi vagy nekem te,
mikor magam sem
tudom:
nyáron végtelenbe
zúgó, érett búzamező,
télen titkokkal
terhes, régi deszkapadló?
Pedig hétköznap
vagy, semmi más.
Legyen mondjuk
egy áprilisi, kedd délután,
bár ebből is
legfeljebb négy van évente.
s az sem mindegy,
napsütötte-e –
így talán
egyetlen ilyen délután marad:
látod, milyen
különleges minden perce?
s ébred-e már
pont e pillanatban
az első álmos,
kora tavaszi lepke?
na látod, ez az
időpillanat vagy, nem több.
az univerzum
megismételhetetlen csodája,
mely addig sem
tart, míg megdobban szíved.
Ennyi csupán az
egész földi élet
s hogy ebben pont
az enyém lehetsz,
nem csoda-e? S ha
rád nézek,
mégsem lehetek
boldog,
hiszen nemsoká
vége. Ennyi adatott most,
von vállat az
Isten, hiába kérem,
az öröklétben
hadd maradj meg nékem.
De Isten nem egy
kívánságteljesítő gyár,
és te nem vagy
preparálható lepke.
Befőttesüvegben nem
tarthatlak,
nem tűzhetlek
gombostű hegyére.
Hiába minden
drága, trópusi virág,
nem maradsz
kertemben örökre:
csak egy
pillanat, míg enyém vagy, s már
tovaszállsz
haldokolva, pörögve...
2018. március 8., csütörtök
Hasonlatok
Mint a katonák,
kiket nem vár haza senki,
úgy szeretlek
már, akár ők a háborút –
messziről,
megbabonázva csodálom a véres csontdarálót,
ami vagy, édes
frontvonalam –
vagy inkább ahogy
szeretik ők
ez őrült forgatag
közepén álló hűvös,
biztos márványoszlopot,
a halált.
és oly
égbekiáltón, keservesen szomjazlak,
mint baka a
békét, kit kedvese hazavár.
Mint az iszákosok,
kiknek az égető,
gyilkos hetven
fokon kívül
nincs más
fekhelyük s szerelmük,
úgy kérlek én,
akár ők az alkoholt,
mert hiába ölsz,
te részegítesz
s a létezésem
édesre te marod –
mint a függők,
kiknek egyetlen
szabadságuk az
önkívület,
úgy szeretlek
már, akár ők a szert,
mert minden
szinapszisomban
sajog, hogy nem
vagy itt.
S hogy a hajnal
már sosem int,
félve alszom el
minden este.
Szeretlek, mint
önpusztítást az,
kinek élnie kéne.
Szeretlek, mint
szerelmünkben a halált,
mely
lépten-nyomon ott van velünk –
vitákban halunk
és újjászületünk,
szeretlek, akár
egyensúlyozni a szélén,
hallani, hogy nem
hagysz el a végén
és szeretlek,
mint hinni a hazugságnak.
mint jövőképeket,
mik sosem várnak,
szeretlek, ahogy
szeretni szeretlek téged,
s szeretem, hogy
te leszel majd a halálom.
mint hedonista
heroinfüggő
a sikátor
homályba merülő sarkát –
úgy őrizlek,
mintha nem lenne más otthonom.
Ha(rco)landó
lesz
még egy végső, keserves csata,
mit
az idei téllel vívok
(-hétvégére
mínusz tízet mondanak-)
lesz
majd egy utolsó, elkeseredett ütközet,
hogy
elkerüljem az önbeteljesítő jóslatot:
bár
már látom, hol ágaznak vágányaink ketté,
én
akkor is veled maradok.
a
váltó elkopott, megjavítani nem lehet –
sorra
veti magát mind a sínre, amit remélek
rohan,
rohan a táj s mögöttünk elmarad
szerteszórt
agyveleje at összes „ne menj még”-nek,
s
a síntalp körül mályvaszín virágzik
az
„ugye összeköltözünk majd” szétroncsolt tüdeje
(-hát
mivel vegyek én most már levegőt?-)
véres
csomókban zihálnak a vágyak,
s
én szomjukat oltom futva utánad,
lekéstelek
megint. (-bomló csatamezőt-)
hiába
itatom – egyre csak halnak.
lesz
még keserves harc, amit velünk vívok értünk
(-s
szép fejét a veled látott álom mind a sínre hajtja-)
hiányzik
a kezdődő szerelem
étvágytalan,
szédült boldogsága.
nincs
végállomásunk, csak távolodásunk van
hiányzik
mikor még mindent szépnek láttam
de
édes, a napjaim mégis te szépíted.
megfagyott
elmém föl te melegíted,
s
ha örökre aludnék, te űzöd az álmot.
úgy
tűnik, kicsit még muszáj rám várnod:
mert
lesz majd egy felőrlő, utolsó ütközet.
Hiányzik,
mikor még tudtam volna élni nélküled.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)

















